POD DRZEWEM OLIWNYM

Witamy serdecznie!
Od 5 lat organizujemy spotkania „Pod drzewem oliwnym”, w czasie których rozmawiamy o Biblii – czytamy, zadajemy pytania, szukamy odpowiedzi. Korzystamy przy tym odrobinę z żydowskiej tradycji, w której cykl czytania Tory podzielony jest na 54 części i odbywa się w każdy Szabat w ciągu pięćdziesięciu paru tygodni. Szabatów jest zwykle w danym roku od 50 do 51. Dlaczego więc 54?

Żeby to wyjaśnić musielibyśmy zagłębić się w tajniki kalendarza żydowskiego i obiecujemy, że kiedyś to zrobimy. Dzisiaj jednak poprzestańmy na informacji, że czasami w trakcie Szabatu czyta się dwie parsze.

W szabatowy poranek czyta się w całości jeden rozdział z Pięcioksięgu (Chumaszu). Potem następuje czytanie z Proroków nazywane haftarą.

My czytamy i rozmawiamy jako chrześcijanie. Korzystać więc będziemy dodatkowo również do Nowego Testamentu.

Korzystamy z Tory w tłumaczeniu dr Saschy Pacarica. Nie jest to tłumaczenie tak piękne literacko i lubiane w Polsce jak tłumaczenie M. I. Cylkowa, ale wydaje nam się dociekliwe i poszukujące.

Poza Biblią i różnymi autorytetami za przewodników mamy samych siebie.
W ciągu tych pięciu lat doświadczyliśmy, w jak różny sposób dotknąć nas może to samo słowo. To bardzo zachęcające doświadczenie.

Zapraszamy do udziału razem z nami w tej wędrówce.